Ekologické riešenie úpravy vody 1.časť : APF

Howard Dryden je zakladateľom spoločnosti Dryden Aqua Ltd a morským biológom z Edinburghu. Spoločnosť založil na základe svojho doktorantského výskumu v oblasti molekulárnych sieťových iónovýmenných zeolitických pieskových filtračných systémov pre uzavretú akvakultúru a vývoja technológie intenzívnej akvakultúry.
Dryden má jedinečnú vedomostnú kombináciu biológie, chémie a technológie a je vynálezcom aktivovaného, biologicky odolného filtračného média AFM®.  Dryden je jedným z popredných svetových odborníkov na udržateľnú úpravu vody. 

Aktívne sklo už nie je žiadnou novinkou, stále je však TOP1 medzi filtračnými médiami. Viac v článku….

Produkty pre bazény od Dryden Aqua, ktoré rozhodne stoja za to:

Dryden Aqua

Ekologické riešenie úpravy vody – 1. časť APF®. 

APF® (All Poly Floc) je kombinovaný produkt, ktorý neobsahuje len zložky flokulácie, ale aj zložky koagulácie. Obsahuje 5 aktívnych zložiek, preto pokrýva široké spektrum. Súčasťou je aj NoPhos – produkt na odstránenie fosfátov z vody. 

Použitím APF® v kombinácií s filtračným sklom AFM® a koagulačným mixérom ZPM sa dosiahne najlepší možný výkon filtrácie. APF® odstraňuje znečisťujúce látky z roztoku a zhlukuje jemné pevné častice, ako sú napr. kožné bunky a baktérie, do väčších častíc, ktoré sú potom ľahko odstránené pomocou AFM®.

Žiadny flokulant alebo koagulant nemôže z vody odstrániť všetko.

APF® je presná kombinácia 6 rôznych elektrolytov a polyelektrolytov na pokrytie čo najširšieho možného rozsahu. 

Ekologické riešenie úpravy vody APF

Koagulácia: 

APF® nečistoty vyvločkuje, vločky sa zachytia pri filtrácii vo filtri. Aby sa dosiahla maximálna koagulačná práca, APF®  musí byť okamžite a agresívne zmiešaný s vodou pomocou koagulačného mixéru ZPM. 

Flokulácia: 

Proces zhlukovania (kožných buniek, baktérií a parazitov), do väčších častíc alebo vločiek, ktoré môžu byť ľahko odstránené filtračným sklom AFM® . Vločkovanie trvá niekoľko minút, častice sú veľmi krehké, takže voda nesmie byť vystavená agresívnemu miešaniu.

koagulant a flokulant AFP
Vlastnosti APF®:
 • Odstraňuje z vody čo najviac častíc a baktérií.
 • Odstraňuje fosfáty, ktoré sú potrebné pre rast rias a baktérií.
 • To, čo sa odfiltruje, nemusí byť oxidované -> znížená spotreba chlóru.
 • Spolupracuje dokonale s AFM ® (aktívne filtračné sklo). 
 • Vylepšená filtrácia znižuje dopyt po oxidácii až o 80%.
 • Menej vedľajších produktov dezinfekcie.
 • Úspora nákladov v porovnaní z bežnými flokulantmi (pozri dávkovanie)
Ako používať APF®:
 • APF ® sa má dávkovať nepretržite do vody pri veľmi malom prietoku
 • 0,5 až 1 ml APF ® sa vstrekuje do vody na m3  za hodinu.
 • Pre dosiahnutie najlepších výsledkov, APF ® by malo byť aplikované priamo do ZPM (koagulačný mixér), ktorý sa nachádza medzi čerpadlom a AFM ® filtrom.
 • pH vody by malo byť neutrálne (7,0), zásaditosť by mala byť vyššia ako 30 ppm* a celková tvrdosť nad 100 ppm* pre dosiahnutie najlepších výsledkov.

Príklad: pre verejné prevádzky (napr. kúpanie batoliat = vysoké zaťaženie = > max dávka 1ml na m3/h) je pri bazéne objemu 30 m3 odporúčaná dávka 5ml APF ® každých 6min.

*Pozn.: parameter PPM  (Parts per million ) vyjadruje počet častíc látky na 1 milión ostatných častíc (ppm). Pomocou prístroja na meranie vodivosti sa meria počet všetkých vo vode rozpustených čiastočiek. Hovorí síce niečo o množstve, ale vôbec nič o kvalite týchto čiastočiek vo vode. Preto možno v aktívnej zásaditej vode namerať spravidla vyššie ppm, ale menej škodlivín.

Ekologické riešenie úpravy vody APF
Filtrácia s AFM® / Koagulácia a flokulácia s APF ®a ZPM / Katalytická oxidácia s ACO®

Záverom treba povedať, že okrem AFM®, ktoré môžeme z vlastných skúseností skutočne odporučiť každému, kto chce mať dokonale čistú, zdravú vodu, nemáme zatiaľ dostatočné skúsenosti s ostatnými produktmi. Testujeme ich v ostrej prevádzke a určite sa s Vami podelíme o poznatky. Nemáme však najmenšie pochybnosti o tom, že rovnako ako ich prvotinu AFM® môžeme aj tieto produkty iba odporúčať  všetkým našim zákazníkom. 

Naše motto je „ZDRAVIE A ČISTOTA“ pri efektívnom využití nákladov a času a zároveň zachovaní vysokej kvality riešenia úpravy vody.

Ing. Eva Pósová, AquaSpark, s.r.o.

Ak Vás článok zaujal zdielajte alebo pošlite svojim priateľom

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email