Salinátor ESALT AUTO 5
More u Vás doma

Slaná úprava vody je dnes jedným z najpopulárnejších spôsobov riešenia chemickej úpravy vody v bazénoch. A má to svoje opodstatnenie. Bazény so slanou morskou vodou môžeme pokojne nazvať aj bazénmi s najnižšími nákladmi na bazénovú chémiu.

More u vás doma

Urobme jednoduché porovnanie 2 typov bazénov – bazén s chemickou úpravou vody založenou na tekutom chlórnane sodnom NaClO (ďalej len „tekutý chlór“) vs. bazén so slanou morskou vodou.

Pri elektrolýze slanej vody vzniká plynný chlór, ktorý sa používa na dezinfekciu vody v bazéne. Všeobecne je známe, že plynný chlór znižuje hodnotu pH vody a jeho výroba má veľmi nízke náklady.  

Naproti tomu používaním tekutého chlóru vzniká opak, pH vody stúpa.  Aktívnu zložku skutočne využitú na dezinfikovanie vody (oxidácia – reakcia) tvorí cca 85%  z celkového množstva použitého tekutého chlóru.  Zvyšovanie pH vody  z časti zapríčiňuje použitý stabilizátor hydroxid sodný (cca 3%). Zvyšok cca 12% z celkového množstva použitého tekutého chlóru sa vo vode javí ako nečistota, ktorá pH vody opäť zvyšuje, resp. sa naviaže vo vode na organické nečistoty a vytvorí tzv. viazaný chlór – karcinogénnu látku (vo vzduchu cítiť výrazný zápach chlóru).

Vnášaním nečistôt v podobe prachu, potu ap.  sa pH  bazénovej vody opäť navyšuje. Na základe deklarovaných skutočností preto pre  dosiahnutie správnej hodnoty pH musíme pridávať do vody tekuté pH mínus, ktorého používanie však výrazne ovplyvňuje náklady spojené s úpravou vody.

Mýtus, že voda obsahuje veľa chlóru, pretože voda páchne po chlóre, môžeme takmer s istotou vyvrátiť. To, že je nadmerne z vody cítiť chlór iba signalizuje, že vo vode prebehla chemická reakcia, pri ktorej sa zvyšky chlóru naviazali na organické nečistoty a vytvorili zložku viazaného chlóru. Hodnota voľného chlóru je v skutočnosti veľmi nízka a voda je teda nevhodná pre kúpanie!!!!

Plynný chlór, ako už bolo zmienené, nám pH vody znižuje, t.j. spotreba pH mínus je v tomto prípade podstatne nižšia. Rovnako dôležitá je aj skutočnosť, že plynný chlór likviduje zvyšky viazaného chlóru vo vode.

Je treba si uvedomiť aj to, že na udržanie kvalitnej, zdravotne nezávadnej vody v bazéne, je nutné držať koncentráciu tekutého chlóru na vyššej úrovni ako pri použití plynného chlóru. Opäť to má racionálny dôvod – plynný chlór je výrazne agresívnejší už pri malých koncentráciách pri likvidácií baktérií a mikroorganizmov.  

more u vás domaZáver – dodržanie prísnych hygienických noriem pre prevádzky kúpania batoliat nie je jednoduché dodržať v prípade chemickej úpravy vody pomocou tekutého chlóru. Tento problém nevzniká pri správnom navrhnutí filtračnej technológie a použití úpravy vody plynným chlórom. (Pozri:  Vyhláška č. 308 /2012 Z.z. Požiadavky na kvalitu vody na umelom kúpalisku).

Keďže som viac ako 15 rokov strávil v teréne u zákazníkov, dovolím si uviesť príklad:  v slnečnom období, kde voda v bazéne dosahuje teplotu cca 33°C a objem bazéna je 60m3 sú mesačné náklady:

  1. na chemickú úpravu vody tekutým chlórom v hodnote cca 60€,
  2. pri bazéne so slanou úpravou vody náklady neprevýšia hodnotu 10€.

Ak sa predsa rozhodnete použiť na dezinfekciu tekutý chlór, pár odporúčaní pri jeho obstaraní:

  1. poznať jeho pôvod (výrobcu),
  2. preveriť si čistotu (kontrola – usadeniny na dne kanistra),
  3. zistiť podmienky skladovania (UV žiarenie veľmi znižuje účinnosť už za veľmi krátku dobu),
  4. skontrolovať lehotu skladovania (viac ako 1/2 roka skladovaný tekutý chlór – účinnosť môže byť znížená až na ½ a zároveň prichádza aj ku zvýšenej spotrebe pH minus pre dosiahnutie potrebnej hodnoty pH => vysoké náklady).

O priaznivých, resp. liečivých účinkoch slanej morskej vody nemusím osobitne písať v tomto článku, na internete nájdete množstvo relevantných informácií. Za všetko hovorí ale skutočnosť, že už antickí lekári ako Hippokrates, posielali chorých ľudí do morských kúpeľov a odporúčali im konzumovať veľa morských rýb.

A ako do toho všetkého zapadá Salinátor ESALT AUTO 5?

Všetko so všetkým súvisí. Tento podľa mňa jedinečný projekt vznikol v situácií, kedy výrobcovia chemických dávkovačov uviedli na trh nový typ výkonnejšej cely (miesto, kde vzniká plynný chlór). Aby sa neprekračoval maximálny povolený výkon salinátora, bolo nutné zníženie koncentrácie morskej soli vo vode zhruba na ½ .

Reakcia na toto obmedzenie prišla v krátkom čase. Z prevádzky kúpania malých detí sme dostali informáciu, že pri znížení koncentrácie soli vo vode sa im deti začínajú vo vode ponárať viac, ako bolo obvyklé a ako je pri kúpaní vhodné. Začali sme teda hľadať riešenie, ako vrátiť pôvodnú hodnotu koncentrácie morskej soli v bazéne a súčasne neprekračovať výkon salinátora. Na trhu sme však nenašli zariadenie, ktoré by nemalo obmedzenie horným limitom koncentrácie soli a zároveň by spĺňalo požiadavku na dostatočný výkon výroby plynného chlóru.

Bola predo mnou nová výzva – zariadenie na výrobu plynného chlóru pomocou elektrolýzy roztoku slanej morskej vody riadené procesorom. A v priebehu cca 2 týždňov bolo nové zariadenie hotové (jar 2017). 

Odporúčaná hodnota koncentrácie morskej soli vo vode pre zariadenie Salinátor ESALT AUTO 5 je v rozmedzí 1,5 až 20kg soli/1000l vody. Pri vyššej koncentrácií soli vo vode cca nad 10kg soli/1000l vody odporúčame použiť filtračné čerpadlá s riadenými otáčkami. Pre predstavu – koncentrácia morskej soli v stredozemnom mori dosahuje hodnoty približne 30kg morskej soli /1000l vody.

 

Salinátor ESALT AUTO 5 pracuje v dvoch režimoch:

1. Nadriadený – v tomto režime pracuje nepretržite s bežiacou filtráciou podľa nadstaveného výkonu 0 – 100%.
2. Podriadený – zariadenie sa zapne, ak nadriadená jednotka (napr. zariadenie ASIN AQUA NET REDOX) vydá požiadavku pre výrobu plynného chlóru.

V zariadení je zakomponovaná aj funkcia samočistenia titánových platničiek použitých na elektrolýzu slanej morskej vody. Súčasťou výbavy je automatická kontrola nízkeho stavu koncentrácie soli vo vode, teda ak klesne hodnota koncentrácie soli pod 1,5kg / 1000l, zastaví sa výroba plynného chlóru a táto informácia sa zobrazí na LCD displeji. Po dosypaní potrebného množstva soli do vody zariadenie pokračuje v štandardnej prevádzke.

salinátor ESALT AUTO 5

Problém, zistený v prevádzke kúpania malých detí sa inštalovaním Salinátora ESALT AUTO 5 vyriešil. Následne bolo zariadenie s menšími úpravami podľa potrieb zákazníka implementované aj v ďalšej prevádzke kúpania batoliat. Obe spoľahlivo fungujú pri vysokom počte kúpaní malých detí pri dennej 12h prevádzke. 

Výkon zariadenia je samozrejme možné upraviť v prípade individuálnej požiadavky a po vzájomnej dohode s výrobcom.

Spoločnosť Aquaspark, s.r.o. v tomto roku vyvinula NOVINKU – doplnok k chemickému dávkovaču od spoločnosti ASEKO, spol. s r.o. Asin Aqua SALT, ktorý rovnako rieši zvýšenie koncentrácie soli vo vode, viac  čítajte v článku MODUL…

Rastislav Sádecký, konateľ spoločnosti Aquaspark, s.r.o.

Získajte Ebook ZDARMA

Prihláste sa do nášho prémiového newslettra a získajte Ebook zdarma. Stačí zadať váš email a pošleme vám ebook na váš email.

Odoslaním formulára súhlasíte, že Vám  môžeme my, Aquaspark s.r.o., zasielať prémiový newsletter a za týmto účelom spracovávať vašu emailovú adresu po dobu 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek vziať spať a odhlásiť sa pomocou tlačidla na konci ktoréhokoľvek emailu. Naše zásady spracovania osobných údajov si môžete prečítať tu: Zásady ochrany osobných údajov

Ak Vás článok zaujal zdielajte alebo pošlite svojim priateľom

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email