SAUNA. Viete správne oddychovať?

 

Život v 21.storočí je príliš rýchly, častokrát je to boj o prežitie. Honba za peniazmi a lepšou budúcnosťou sa však už veľakrát stala dôvodom vzniku mnohých chorôb, vyhorení, depresií. Krátke zastavenie sa, uvedomenie si prítomného okamihu a užívať si ho naplno, bez pohľadu do minulosti či budúcnosti je na prvý pohľad jednoduché.  A predsa tak ťažké…  Aj oddychovať sa musí človek učiť krok za krokom. Sauna je výborná voľba, ale zároveň veľmi dlhá cesta.

 

 

Sauna je dnes veľmi populárne miesto relaxu. Super.…. alebo bolo by to super, ak by aj všetci nadšenci poznali správne návyky ako si saunu nielen užiť, ale hlavne dosiahnuť ním maximálne pozitívne účinky na fyzické a duševné zdravie.

Hotely, penzióny, súkromné ubytovania dnes už bežne vybavené wellnessom (fínska sauna, parná sauna, infra sauna, ai., vírivka, bazén), sú veľmi vyhľadávané a navštevované širokou verejnosťou. Každý prirodzene od týchto prevádzok očakáva vysoký hygienický štandard bazéna i sauny. A tu začína problém. Udržať tieto prevádzky v hygienicky nezávadnom stave je pri množstvách návštevníkov, ktorí navyše nerešpektujú žiadne prevádzkové poriadky, takmer nemožné

Ako si toto dovolím tvrdiť? Osobné skúsenosti ako návštevník v našich i zahraničných zariadeniach. No a dôležitejšie a hlavne preukázateľné pracovné skúsenosti našej spoločnosti s verejnými prevádzkami. 

Desivé. Pred vstupom do sauny je nevyhnutné, aby sa telo zbavilo všetkých nečistôt a potu a poutierili sme ho do sucha. Samotný priebeh saunovania nájdete v článku Sauna pre Vaše zdravie.

Vyššie sa odvolávam na prevádzkový poriadok zariadenia starostlivosti o ľudské telo, kde patrí aj sauna. Úprimne, oboznámil sa niekto z vás niekedy pred vstupom do konkrétneho wellness s ich pravidlami. Boli Vám vysvetlené a v priebehu návštevy skontrolované ich dodržiavanie?

Samozrejme za moje aktívne saunovanie (1-2 týždenne už cca 20 rokov)  som sa s tým občas v saune stretla a potešilo ma to. Väčšinou však v týchto zariadeniach predpokladajú, že všetci vedia, čo majú robiť. A potom v saune stretnete ľudí, ktorí bez sprchovania prídu v plavkách do sauny. Posadia sa na lavicu bez podloženia plachtou, či uterákom.  Na tej istej lavici sa v saune vystriedajú ľudia s rôznymi kožnými, infekčnými, vírusovými ai. ochoreniami.


Čo je zlé na plavkách v saune?

Saunovanie je liečebná procedúra. Telo sa najlepšie v saune uvoľní nahé. Zároveň sa však vysokými teplotami v saune z plaviek uvoľňujú do ovzdušia rôzne škodlivé látky.  No a tie nášmu zdraviu naozaj neprospievajú.


Koľkokrát ste videli niekoho alebo aj sami ste priamo zo sauny skočili do bazéna alebo sa ponorili do vírivky? Ak ste v ten deň prvý, paráda. Všetok pot, starú kožu, nečistoty vnesiete do vírivky, ktorá má cca 36°C. Ideálne nakŕmenie baktérií a vírusov. Na konci dňa je v tej vírivke “zoologická záhrada”.  Každým dňom sa nedostatočne alebo nesprávne ošetrovaná voda stáva väčším rizikom. Voľným okom baktérie ani vírusy nie je možné vidieť, no Vaše telo ich prítomnosť určite zaznamená. 


Prečo je po dôkladnom zohriatí tela v saune odporúčané jeho bezprostredné ochladenie?

Telo sa nám v saune zohreje, telesná teplota môže stúpnuť o cca 1-2°C. Je teda prirodzené následne ho schladiť. Aj tu je však dôležité nerobiť “hrdinské gestá” a skákať do ľadovej vody, bez dostatočných skúsenosti.

Spôsob ochladenia je veľmi  individuálny. Niekomu na schladenie po saune postačí chvíľkový pobyt na chladnom vzduchu. Inému pomôže vlažná sprcha. Na začiatok postačí aj schladenie jednotlivých častí tela ľadovou drťou, snehom, či studenou vodou.

Tí zdatnejší, ktorí majú predchádzajúce skúsenosti získané postupným návykom tela na chlad, ocenia rázové schladenie vedrom. Pokročilejší a hlavne pravidelní užívatelia sauny si radi vychutnajú benefity studenej vody po krátkej očistnej sprche v ochladzovacom bazéne, kadi, jazierku.

 

 

A tento stav môžete dosiahnuť iba ak doprajete telu prirodzenosť a nahotu prestanete vnímať ako niečo zlé. 


Ak už s nahotou je problém, telo je možné zabaliť do plachty, uteráku alebo si kúpiť kilt so suchým zipsom. Kilty sú z príjemných bavlnených prípadne kombinovaných materiálov (bavlna/ľan). Sú vhodné nielen do sauny, ale aj k bazénu, na pláž, po sprche, do kúpeľov, ap. Doplniť výbavu môžete aj o ďalší textil z našej ponuky.


Všetko čo robíme, by malo dávať zmysel.

Nerobme veci iba preto, že je to “trendy”. Keď to robia iní, musí to byť super a ideme do toho, aj keď nevieme ako na to, nič nám to v podstate nehovorí, nič neprináša.

Na začiatku nič, čo robíme po prvýkrát, nie je hneď dokonalé. Ku všetkému si treba hľadať cestu a hlavne správne informácie. Veci sa dajú robiť rôznymi spôsobmi. Ak dvaja robia to isté, výsledok nikdy nie je rovnaký. Je to práve v tom našom prístupe, zbieraní informácií, skúseností, ktoré postupne pravidelným praktizovaním aplikujeme do praxe.

Ak si osvojíme zlé návyky, zvolíme zlú techniku, nevytvoríme si pozitívnu emóciu, nenastavíme si pravidelne sa opakujúce cykly, ťažko dosiahneme cieľ.

 

Autor článku: Ing. Eva Pósová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Aquaspark