Blahodárne účinky MŔTVEHO MORA v bazéne, vírivke :)

Mŕtve more leží v údolí, ktoré pokrýva viac ako tisíc kilometrov;  začína na špičke Sinajského polostrova a šíri sa na sever k Turecku. Nadmorská výška tohto jazera bola do konca roka považovaná za  najnižšiu na svete (413 metrov pod morom). To už však nie je podľa vedcov pravdou, najnižší bod na zemskej súši je na Antarktíde v hladine približne 3500 metrov pod morom pod Denmanovým ľadovcom neďaleko východného pobrežia Antarktídy (magazín Nature Geoscience) .

Ale vráťme sa späť. Údolie Mŕtveho mora kedysi pokrývala séria jazier, z ktorých posledné zmizlo približne pred 15-tisíc rokmi a ostalo tu len Mŕtve more.  Je všeobecne známe, že práve Mŕtve more je najbohatším zdrojom minerálov a stopových prvkov obsiahnutých vo vode a minerálnom bahne. 

Oceánska soľ predstavuje asi 85% chloridu sodného (rovnako ako soľ v prípade stolovej soli), ale Mŕtve more iba 30,5%. Zvyšok obsahu soli sa skladá zo sušených minerálov a solíObsah draslíka (K) v Mŕtvom mori je 20-krát vyšší ako v Atlantickom oceáne, horčíka (Mg) 35krát, vápniku (Ca) 42-krát a brómu (Br) až 80 násobne. 

Minerály  v Mŕtvom mori a ich účinky na ľudský organizmus:

  • Sodík – odlupuje pokožku a viaže vodu = zabezpečuje pružnosť pokožky.
  • Horčíkv Mŕtvom mori je obsah 15-krát vyšší v porovnaní s inými slanými vodami. Horčík je známy pre fungovanie svalov a nervov. Minerál má prírodné relaxačné vlastnosti.
  • Draslík – spolu so sodíkom pomáha regulovať systém vysielaním elektrických signálov do tela, aby správne fungovalo.
  • Bromid – zabezpečuje telu hlavne relaxačné účinky.
  • Vápnik – posilňuje bunkové membrány, udržuje zdravé kosti a zuby, ale rovnako ako ostatné uvedené minerály pomáha aj pri fungovaní srdca a nervov.

Mŕtve more = Dokonalý relax

Názov prírodného úkazu – Mŕtve more je priliehavý. Žiadny živočích (ryby, rastliny, ani vtáky) nemôže prežiť v tak slanom prostredí. 

Hlavný zdroj vody Mŕtveho mora je rieka Jordán, ktorá mu dodáva asi 80% vody spolu s niekoľkými sladkovodnými prameňmi.

Teplota vody je však tak vysoká, že takmer všetka voda, ktorá doň vteká z Jordánu (4-6,5 miliardy litrov denne), sa vyparí, čím sa more ďalej presáľa. Vody s vysokým obsahom solí a minerálov sa vlievajú do Mŕtveho mora z horských minerálnych prameňov. Dôsledok suchého púštneho ovzdušia je neustále odparovanie vody, takže koncentrácia solí a minerálov sa zvyšuje.

Voda je sýtobelasá, veľmi pokojná a až taká nasýtená soľou, že sa v nej nedá plávať ani ponoriť. Ak sa chcete namočiť, musíte sa pomaličky zosúvať dozadu, kým neležíte celkom rovno:)

Liečivé účinky Mŕtveho mora.

Zloženie soli Mŕtveho mora sa odlišuje od ostatných morí našej planéty. Súčasné medicínske výskumy potvrdzujú, že jedinečné zloženie minerálov (makro i mikro prvky) obsiahnutých v soli Mŕtveho mora pôsobí hojivo na množstvo zdravotných problémov. 

Voda Mŕtveho mora efektívne pomáha pri liečení alergií, lupienky, ekzému, tiež zlepšuje krvný obraz, látkovou výmenu, ukľudňuje nervový systém, očisťuje pokožku a zlepšuje jej vzhľad a pružnosť.

Kloktanie slanej vody zasa pomáha pri liečení nachladnutia a zápale hrdla, angíny.

Existuje mnoho dôvodov, prečo má Mŕtve more unikátné liečivé vlastnosti. Jednou z nich sú výnimočné klimatické podmienky:

  • 330 slnečných dní v roku,
  • v priemere menej ako 50mm zrážok za rok,
  • vysoký barometrický tlak,
  • nízka vlhkosť vzduchu,
  • intenzívne odparovanie v kombinácií s vysokou koncentráciou bromidu vo vzduchu, ktorý podporuje metabolizmus, odstraňuje zápal priedušiek, otvára cievy a normalizuje činnosť nervovej sústavy

Použitie soli z Mŕtveho mora je dokonalou voľbou pre kúpanie batoliat, detí, rovnako tak pre seniorov, ale samozrejme je určené pre každého, kto si rád vychutná relax v zdravej vode.

O Mŕtvom mori a jeho blahodárnych účinkoch na ľudský organizmus niet pochýb. Dostupnosť solí z Mŕtveho mora pre rehabilitačné a liečebné potreby tiež nič nové.

Avšak vytvoriť si OÁZU RELAXU s liečebnými účinkami soli z Mŕtveho mora vo svojom BAZÉNE, či VÍRIVKE, to už ZAUJÍMAVÉ ISTOTNE JE 🙂

Štandardné salinátory dávajú možnosť zasoliť si bazén v koncentrácií max do 3,5kg soli na 1m3 vody. Náš Modul zvyšovania koncentrácie soli ponúka možnosť pri ochrane zariadenia a dodržaní použitých materiálov v bazéne držať koncentráciu soli až okolo 8kg soli na 1m3 vody.

Salinátor Asin Aqua SALT Redox od spoločnosti ASEKO v kombinácií s doplnkom MODUL zvyšovania salinity od spoločnosti Aquaspark Vám umožňujú kúpanie v bazéne so soľou z Mŕtveho mora!!! 

Najlepšia skúsenosť je vlastná skúsenosť, preto sme náš bazén vypustili a zasolili soľou z Mŕtveho mora, aby sme Vám mohli dávať informácie priamo. 

Naše motto je “ZDRAVIE A ČISTOTA” pri efektívnom využití nákladov a času a zároveň zachovaní vysokej kvality riešenia úpravy vody. Pre viac informácií nás kontaktujte, radi Vám navrhnneme riešenie presne pre Vás. 

Ing. Eva Pósová, AquaSpark, s.r.o.

Ak Vás článok zaujal zdielajte alebo pošlite svojim priateľom

Aquaspark